Kompozisyon Yarışma Sonuçları Belli Oldu

Yayınlanma Duyurular

Belediyemizce düzenlenen "ben belediye başkanı olsaydım neler yapardım" konulu, ilköğretim 5., 6. ve 7. sınıflara yönelik, kompozisyon yarışmasında dereceye girenler belli oldu.

1.'liği Göbel Şehit Nusret KULA O.O. 7/B sınıfından Sude Naz KENT "Başkan Ben Olsam" isimli kompozisyonu ile 1., Şerafettin Tunalı O.O.'dan İrem AYDEMİR "Benim Belediyem" isimli eseri ile 2., Karapürçek Mesut Nayman O.O 5/A sınıfından Utku Berk DUMAN "Başkanlık Hayallerim"isimli eseri ile 3. olmuşlardır.

Yarışmanın ilk üçe girenlere ödül töreni belirtilen tarihte yapılacak olup ayrıca yarışmaya katılan tüm öğrencilere Belediye Başkanımızca hediye verilecektir.

Yarışmada dereceye giren eserler:

BAŞKAN BEN OLSAM

Bir toplumun gelişmişliğini anlamak için sokaklarına, şehirlerine bakmak gerekir, diye bir yazı okumuştum. Demek ki bir şehrin dış görünüşü bize orada yaşayan insanların uygarlık düzeyiyle ilgili bilgi veriyor. Bir kenti değiştirmek, orada yaşayan her vatandaşın elindedir ancak vatandaşlar örnek olacak bir lidere ihtiyaç vardır. Bence o lider belediye başkanı olmalıdır.
Ben bir belediye başkanı olsaydım önceliği çocuklara verirdim. Onlara oyun alanları yapar, onları bilgisayar, telefon başına hapsetmezdim. Örneğin her mahalleye futbol, voleybol, basketbol sahası, oyun parkları, bisiklet sürme alanları yapardım. Çocukların, gençlerin bu alanlarda sosyalleşmesine ön ayak olurdum. Tabi bunları yaparken gençlerin sosyal ve kültürel anlamda da aktif olabilmeleri için belediye bünyesinde kurslar açardım. Müzik, dans, yüzme, yemek, dikiş kursları… Böylelikle kentimdeki gençlerin şiddetten, zararlı alışkanlıklardan uzak durmasına da önderlik etmiş olurdum.
Ben başkan olsaydım kentimin doğasına da büyük önem verirdim. Yeşilliği orta refüjlere hapsetmezdim. Yeni yapılan her binanın önünde bahçenin olmasını şart koşardım. Boş alanları ağaçlandırırdım. Hatta meyve ağaçları dikerdim. Ağaçların meyvelerini uygun fiyatlarla halka sunardım.
Şehrin trafiğini azaltmak için toplu taşıma araçlarına, bisiklet yollarına ağırlık verirdim. Çünkü çok araba; çok gürültü, çok egzoz dumanı, çok hava kirliliği, çok duman demek. Şehrimdeki insanların toplu taşımayı kullanması, bisiklet kullanması hem çevre için daha iyi olur hem de insanlar daha sağlıklı olur.
Ben başkan olsaydım şehrimdeki kadınlara da ayrı bir önem verirdim. Çünkü kadınlar; evi, yuvayı yerinde tutan, aileyi ayakta tutandır. Kadınların aile içinde şiddete maruz kalmaması adına çalışırdım. Ailelerin bu konuda bilinçlenmesi için seminerler, konferanslar düzenlerdim. Maddi imkanlar yüzünden eğitim alamayan kız çocuklarına destek olurdum. İlçemdeki kadınları daha aktif, sosyal hale getirir, onları yaşamın her alanına katardım. Kadınlarımızın evlerinde ürettiklerini ekonomiye katardım.
Başkan ben olsaydım her işte halkın fikrini alırdım. Onların görüş ve önerilerine dikkat ederdim. İmkansızlıklar içinde bile olsam bahanelere sarılmadan halkla el ele verip elimden gelenin en iyisini yapardım. Hani diyoruz ya temiz olmak için herkesin kendi evini, evinin önünü temizlemesi yeter, diye. Ben de işe ufak ama kuvvetli adımlarla başlardım. Attığım kararlı her adım da suya düşen taş misali dalga dalga etkisini gösterirdi.

Sude Naz KENET
Göbel Şehit Nusret KULA O.O. 7/B
( 1. olmuştur )

********************************************************************

BENİM BELEDİYEM
Belediye büyükçe yerleşim merkezlerinde temizlik, aydınlatma, su, doğal gaz, ulaşım sağlama, satış yerlerini denetleme gibi kamu hizmetlerine bakan ve tüzel kişiliği olan yerel örgüttür. Bu sebepten dolayı belediye yönetimler için de en önemlilerden biridir.
Ben bu yönetimin başındaki kişi olsam yani bir belediye başkanı olsam önceliğim her zaman halkın ihtiyaç ve talepleri olur. İnsanların trafikte daha rahat ve zaman kaybetmeden istedikleri yerlere ulaşmaları için onları toplu taşıma araçlarını kullanma konusunda teşvik ederdim. Bunun için de toplu taşıma araçlarının sayısını artırır, ücretini azaltır ve insanların bir yerden başka bir yere aktarma yapmadan direkt, rahat ve konforlu bir şekilde gitmelerini sağlardım.
Çevre temizliğine önem vererek insanları çevreyi temiz tutmaları, çöplerini çöp kutularına ya da çöp konteynerlerine atmaları konusunda onları bilinçlendirirdim. Geri dönüşümde kullanılabilecek olan kağıt, cam, metal ve özellikle de doğaya çok zararı bulunan plastikler için geri dönüşüm kutuları oluşturarak her çöp kutusunun yanına, her sokağa yerleştirirdim. Böylece hem doğayı korur hem de elimde olan hammaddeleri kullanarak yeni ürünler elde edeceğim için ekonomik açıdan tasarruf etmiş olurum.
İnsanların oturup muhabbet edebilecekleri parklar, bahçeler, sağlıklı bir yaşam için spor yapabilecekleri spor alanları, çocukların çocukluklarını doya doya yaşayabilecekleri her türlü güvenlik önlemleri olan, dışarıdan birinin veya çocukların kendi kendilerini zarar veremeyecekleri çocuk parkları, insanların sosyal ve kültürel faaliyetler yapmaları için kongre merkezleri, sanat galerileri, konser alanları, sinema ve tiyatrolar yapardım. Kitap fuarları düzenleyerek insanları kitap okumaya teşvik edici çalışmalar yapardım.
Belediye sınırları içinde bulunan satış yerlerinin denetimini yapar esnafın halka daha temiz, sağlıklı ürünler satmasını sağlardım. Esnafın gelir giderlerini denetleyerek, ürünleri ne kadara aldıklarını ve ne kadara sattıklarını kontrol ederek onların sattıkları ürünlerde fahiş fiyatlar uygulamalarına engel olurdum. Böylelikle vatandaş satın aldığı ürüne değerinin üzerinde paralar ödemezdi.
İnsanları her konuda özellikle su kullanımı konusunda tasarruf yapmaları konusunda bilinçlendirici çalışmalar yaparak israfın önüne geçmeye çalışır gerekirse insanların gereksiz su tüketiminden vaz geçmeleri için su fiyatlarına zam yapardım.
Kısacası ben bir belediye başkanı olsam insanların gelecek kaygısı yaşamadan, aileleri ve sevdikleriyle sağlıklı mutlu, huzurlu, güvenli, saygılı, kültürlü ve bilgili bir şekilde yaşamalarını sağlamak için her türlü çabayı gösterir ve elimdeki tüm imkanları bunun için seferber ederdim.
İrem AYDEMİR
Şerafettin Tunalı O.O.
( 2. olmuştur )

***********************************************************************

BAŞKANLIK HAYALLERİM

İnsanlar hayalleriyle yaşarlar. Her insanın hayalleri olduğu gibi benimde hayallerim var. Hayalleri gerçekleştirmenin yolu hayallerinin arkasını bırakmamaktır. Bunun içinde çok çalışmak gerekir çünkü her başarının sırrı çok çalışmaktan geçer. İnsanın şansı her zaman yardım etmeyebilir. İleriki hayallerimden biride önce meslek sahibi olmak, sonrada ilçeme belediye başkanı olmaktır.

Bende bütün insanlar gibi yaşadığım yeri çok seviyorum. Bu yüzden de ekmeğini yediğim, suyunu içtiğim bu toprakları var gücümle kalkındırmak istiyorum. Halkımın rahatı için isteklerini layıkıyla yerine getireceğime inanıyorum. İnsanların beni layık gördüğü bu görevden yüzümün akıyla çıkmak ve onları memnun etmek en baştaki hedefimdir. Bunun için de haftada bir günümü halkımla iç içe geçirip, yüz yüze konuşarak onların istekleriyle ilgilenirdim. El ele vererek neler yapabileceğimizi konuşur, çözüm yollarını birlikte araştırırdım. İçten, samimi ve güler yüzlü davranırdım. Vaat ettiğim yapacaklarımı çok çalışarak uygulardım. Belediye başkanı olduktan sonra ‘UNUTMAZDIM’. Sağlıklı ve mutlu insanlar huzurlu yaşayabilirler. Bunun içinde bütün branş doktorlarının olduğu bir hastane yaptırmak için ne gerekiyorsa yapardım. Büyük bir otopark yaptırıp cadde ve sokaklardaki arabaların park sorununu ortadan kaldırırdım. İnsanların arabalarıyla çile çekmesini değil, rahat etmesini sağlardım. Toplu taşıma araçlarını emekliye değil, öğrenciye ücretsiz yapardım. NEDEN ? çünkü paraya emekliden çok öğrencinin ihtiyacı var. Sanayinin gelişmesi, yeni fabrikaların açılması için elimden gelen her şeyi yapardım. Büyük iş adamlarıyla görüşür, ilçemi tanıtır onlara fabrika kurmaları için önerilerde bulunur, onları ikna ederdim. Sanayi alanında gelişmeler yapabilirsek esnafımız kazanır, insanlara iş imkanı doğar, ilçemize daha iyi yatırımlar yapılır. Kırsal ve ekimi zor olan arazilere ağaçlandırma projeleri yapardım. Bakıma muhtaç ve kimsesi olmayan çocuklara sığınma evleri yapardım. İlçemdeki başarılı öğrencilerin burs alabilmesi için hayırsever vatandaşlarımla görüşmeler yapardım. Ülkemin tarihi yerlerine gezi turları düzenleyerek vatandaşlarımın görmesini, tanımasını sağlardım. Engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak için ne gerekiyorsa yapardım, çünkü hepimiz birer engelli adayıyız.

Sonuç olarak bu anlattıklarım size göre bir çocuğun hayalleri olabilir ama unutmayalım ki ‘Bugün küçüğü yarının büyüğüdür’. Sizin oturduğunuz o koltukta belki de yarın ben oturacağım.

Utku Berk DUMAN
Karapürçek Mesut Nayman O.O. 5/A
( 3. olmuştur )