657'inci Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Dereceye Giren Güreşçilerimiz İlçemizde Heyecan ve Coşku ile Kaşılandılar

Yayınlanma Haberler

      657'inci Kırk­pı­nar Yağlı Gü­reş­le­ri'nde Ba­şal­tın­da 1. Olarak altın ma­dal­ya­ya ula­şan ve Başpehlivanlığa yükselen Gü­reş­çimiz Er­tuğ­rul DAĞDEVİREN ve Küçük Orta Büyük Boy güreşlerinde galip gelerek Büyük Orta klasmanına yükselen Suat SÜREN İlçemizde kalabalık bir grup tarafından Şehit Zekeriya BİLGEN Meydanında  karşılandı. Kaymakamımız Osman ATEŞ, Başkanımız Hüseyin HIZLIOĞLU, Siyasi Parti Temsilcileri ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Haydar ÇETİNKAYA  tebrik ederek Kaymakamımız ve Başkanımız Çiçek ve Altın Hediye ettiler.

      Şehit Zekeriya BİLGEN Meydanından başlayan yürüyüş İstasyon Caddesi, 5 eylül Caddesi ve Çay Caddesinde devam etti. Güreşçilerimiz Esnaf ve Vatandaşlarımızı selamladılar. Çınar altında son bulan yürüyüş sonunda Başkanımız Hüseyin HIZLIOĞLU yaptığı konuşmada “Güreşçilerimizle ne kadar gurur duysak azdır İlçemizin ismini 81 milyona duyurdular, temennim odur ki çocuklarımıza ve gençlerimize rol model olarak kötü alışkanlıklar yerine Belediyemizin katkı ve imkanları ile sportif faaliyetlerde yer almaları için öncü olurlar” diyerek güreşçilerimize ve antrenörlerine teşekkür ettiler. 

Geleneksel  Kırkpınar  Yağlı  Güreşleri İle Bilgilendirme Notu;

Kırkpınar Efsanesi :
            Kırkpınar yağlı güreşleri ile ilgili bir çok söylenti vardır. Bunlardan en yaygın olanı da şöyledir; Rumeli’nin fethi sırasında Orhan Gazi’nin kardeşi Süleyman Paşa 40 askeriyle Domuzhisarı Kalesi ile birlikte birkaç kaleyi de ele geçirir. Bu birlik geri dönerken, bu gün Yunanistan sınırları içerisinde kalan Samona’ daki molalarında güreş tutuşurlar. Bunlardan ikisi yenişemezler.  Daha sonra iki güreşçi bir Hıdırellez gününde (6 Mayıs)  yeniden güreşe tutuşurlar. Güreş sabah erkenden başlayıp gece yarısı iki güreşçinin ölümüne kadar sürer.  Arkadaşları tarafından orada bulunan bir incir ağacının altına defnedilirler. Yıllar sonra arkadaşları aynı yere tekrar geldiklerinde İki pehlivan arkadaşlarının gömülü oldukları yerde temiz ve gür pınarların şırıl şırıl aktığını görürler. Bunun üzerine o yer “Kırkpınar” olarak adlandırılır ve böylece Kırkpınar Yağlı Güreş geleneği başlar. 

Güreşlerin Yapıldığı yer :
            Balkan Savaşı ve I. Dünya Savaşı sonrasında Kırkpınar Yağlı Güreşleri, bu gün Yunanistan sınırları içinde kalan Samona köyü civarında bulunan Kırkpınar Çayırından Edirne-Mustafa Paşa yolu üzerinde yer alan Viran tekke mahalline taşınmıştır.
Cumhuriyetin ilanından sonra güreşler Edirne’nin Sarayiçi bölgesinde yapılmaktadır. 

 

Kaynak: http://www.edirnekulturturizm.gov.tr/TR,76392/kirkpinar-yagli-guresleri.html

        

       

 

Susurluk Halkı 15 Temmuz Ruhuyla Adnan Menderes Parkında Buluştu

Yayınlanma Haberler

“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” kapsamında gerçekleştirilen programa Susurluk Halkı büyük ilgi gösterdi.

15/07/2018 Pazar günü saat 11:00’da Kayıkçı, 11:30’da Yeni Mahalle, 12:00’da Göbel, 12:30’da Karapürçek Mahallelerimizde bulunan Şehitlikler ziyaret edilerek  tüm şehitlerimizin ruhuna ithafen Kuranı Kerim okunmuş, Öğle namazından sonra İlçemiz Merkez Çarşı Camiinde Şehitlerimizin ruhuna ithafen İlçe Müftülüğünce anma programı tertip icra edilmiştir.

"15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" etkinlikleri 15 Temmuz 2018 Pazar günü İlçemiz Adnan Menderes Parkında saat 20:00 itibariyle İlçe Kaymakamımız Osman ATEŞ, Belediye Başkanımız Hüseyin HIZLIOĞLU, Siyasi Parti Temsilcileri, İlçe Protokolü ve vatandaşlarımızın yoğun katılımı ile Şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlamış Ankara Kocatepe Camii Müezzini Furkan TIRAŞÇI, Ankara Hz.Osman Camii Müezzini Enes TIRAŞÇI ve İlçemiz Din görevlilerinin okudukları Kur'an-ı Kerim tilavetiyle devam etmiştir.

 

İlçemiz Belediye Başkanlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde İmam Hatip ortaokulu öğrencileri tarafından hazırlanan şiir ve ilahi gösterileri ile devam etmiş günün anısına Belediyemizce halkımıza sunulan 15 Temmuz Anı Defteri vatandaşlarımızın duygu ve düşünceleri ile dolarken, bugüne özel sportif faaliyetlerde dereceye giren minik sporcularımıza ödülleri verilmiştir.

O geceye dair yaşananların anlatıldığı belgeselin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Temmuz Şehitler Köprüsündeki programı canlı olarak izlenerek

 

Günün anlamı ile ilgili sunular, slayt gösterileri ve programlar ile prtokol üyelerinin konuşmaları gerçekleşmiştir.

 

15 Temmuz darbe girişiminin ikinci yıl dönümü dolayısı ile tüm Türkiye'de gerçekleştirilen etkinliklere İlçemiz halkı yoğun katılım gerçekleşmiştir. 

Etkinlik saat 00.13 de okunan selalarla son bulmuştur.